آسپارتام – ASPARTAME

آسپارتام Aspartame چیست؟

آسپارتام یکی از مشهورترین شیرین کننده های مصنوعی که امروزه در اکثر رستوران ها، سوپرمارکت ها وحتی آشپزخانه ها یافت می شود می باشد . یک ترکیب سنتتیک است که از ترکیب دو اسید آمینه­ ای فنیل آلانین و اسید آسپارتیک با یک متیل الکل بوجود می آید.

Aspartame در سال 1965 به صورت کاملا اتفاقی در طی تحقیقاتی برای تولید داروی ضد زخم معده توسط جیمز شالتر هنگامی که مقداری از آن آسپارتامی که روی انگشتش بود را لیسید، کشف شد.

بی ‌خطر بودن Aspartame در سال 1981 توسط اداره غذا و داروی آمریکا (‏FDA‏) تایید شد و در سال 1982 استفاده از آن در نوشابه‌های گازدار را بدون اشکال اعلام کردند و بعد از آن استفاده از Aspartame در تمام غذاها بلامانع شد به طوری که امروزه به ندرت می توانید یک بسته آدامس، شربت، سس و یا شیرینی بدون Aspartame پیدا کنید.‏

شیرین کنندگی و انرژی آسپارتام :

آسپارتام 200 مرتبه شیرین‌تر از قند است و بعد از مصرف مزه آن در دهان نمی‌ماند. Aspartame در هر گرم از خود 4 کیلوکالری معادل 17 کیلوژول انرژی دارد و در واقع جایگزین شکر برای مردمی است که با بیماری‌های قندی سروکار دارند. در اتحادیه اروپا به آن ریز شماره‌ای از کد E با عنوان E951 اختصاص داده اند .

اولین نوشابه‌های رژیمی در سال 1982به بازار جهانی معرفی شدند. به طور معمول در این نوشیدنی‌ها به جای شکر از آسپارتام و آسه سولفام استفاده می‌شود. این دو شیرین‌کننده های غیرساکاریدی هستند که امروزه با نام ‌های تجاری مختلف در بیش از 6000 محصول مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نوشابه های رژیمی و کم کالری نوشابه هایی هستند که در آنها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود.
در نوشابه های رژیمی فقط از شیرینی شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود. شیرین کننده های مصنوعی جزء شیرین کننده های قوی بوده و چندین برابر ساکارز شیرینی دارند برخی از آنها عبارتند از آسپارتام ، آس سولفام ، سوکرالوز.

آسپارتام  شیرین کننده کم کالری است که برای شیرین کردن طیف وسیعی از فرآورده های غذایی ونوشابه های کم کالری و یابطور مستقیم به عنوان شیرین کننده مورد استفاده قرار می گیرد. طعم این شیرین کننده شبیه طعم شکر می باشد با این تفاوت 200 بار شیرین تر از شکر است . آسپارتام در بین شیرین کنندهای کم کالری تنها شیرین کننده ای است که در بدن ما کاملا شکسته می شود. بنابراین آسپارتام در به هیچ وجه در بدن ما تجمع نمی یابد، همچنین مقادیر حاصل از آسپارتام در مقایسه با مقادیر حاصل از منابع غذایی دیگر بسیار کم می باشد . میزان مجاز مصرفی روزانه و آسپارتام حداکثر ppm 700  و آسه سولفام حداکثر ppm 500 میباشد.

مزایای استفاده از آسپارتام :

-قیمت بسیار ارزان تر از شکر با توجه به شیرین کنندگی یکسان ( تقریبا” یکدهم شکر ) 
-طعم شیرین و مناسب ( مطالعات نشان می دهد که طعم بسیار شبیه به طعم شکر می باشد.)  
-تشدید طعم ( آسپارتام قدرت طعم میوه جات ازقبیل آلبالو ، و پرتقال،را در فرآورده های غذائی و نوشابه ها تشدید میکند.)  
-پوسیدگی دندان راتشدیدنمی کند .  
-برای مصرف افراد دیابتی قابل قبول است. (این فرآورده نه تنها به افراد دیابتی اجازه میدهد که از فرآورده های غذائی شیرین استفاده کنند بلکه مانع از افزایش قند خون آنها می آورد. بعلاوه مصرف این فراورده های کم کالری به افراد دیابتی کمک می کند وزن خود را کنترل کنند .   
-برای کنترل وزن مناسب است.  
-آسپارتام بخش باز رژیم غذائی است.( نه تنها میزان شکر و کالری مواد غذائی و نوشابه ها کاهش می دهد بلکه طعم مناسبی ایجاد می کند )


کاربرد آسپارتام در مواد غذایی و نوشابه ها :

آسپارتام در حدود 600 فرآورده غذایی جهان بکار میرود:
از آنجمله می توان به نوشابه ها، آدامس ، فرآورده های قنادی ، ژلاتین ، دسرها ، پودینگ ها و بسیاری از فرآورده های داروئی مانند ویتامین ها اشاره کرد.    


آسپارتام و کاهش کالری زائی :  

این شیرین کننده ، کالری زائی موادغذائی ونوشابه را کاهش و یا حذف می نماید درحالیکه هیچ تغییری ایجاد نمی کند . مثلا یک فنجان نوشابه رژیمی نسبت به همان مقدار نوشابه کلاسیک حدود 150 کالری را حذف مینماید درنتیجه حذف یا کاهش (انرژی) سبب کاهش وزن در افراد میگردد. بنابر گزارش FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا ) میزان جذب قابل قبول روزانه آسپارتام ر ا mg 50  درهر  درهر kg وزن بیان می کند . 

هزاران سال است که غذاهای «شیرین» به ذائقه بشر خوش آمده است.
یافته‌های باستان‌شناسان تایید می‌کند که انسان‌های غارنشین از عسل زنبورهای وحشی استفاده می‌کرده‌اند.
حتی این نظریه مطرح است که برای انسان‌های نخستین، «طعم شیرین» یک غذا نشانه اطمینان از سلامتی آن بوده و فرد مطمئن می‌شده که با خوردن آن غذا، بیماری یا ضرر و زیانی متوجه او نمی‌شود.
به هر حال، انسان به صورت غریزی، به غذاهای شیرین علاقه داشته است.
اما متاسفانه، این گونه غذاها، به صورت طبیعی حاوی مقادیر نسبتا زیادی «کالری» و «کربوهیدرات» هستند.

در روزگاران قدیم، انسان‌ها آن‌قدر فعالیت بدنی داشتند که آن کالری‌ها می‌سوخت و کربوهیدرات‌ها هم ضرری برایشان نداشت.
ولی امروزه وضعیت زندگی به گونه‌ای است که باید «طعم شیرینی» را با حذف کالری‌های اضافه چشید!
تنظیم رژیم غذایی و دارویی، در بیماری‌هایی نظیر دیابت و کنترل هزینه‌های تولید مواد غذایی در غیاب شکر نیز، بر انگیزه روی آوردن به قندهای مصنوعی افزوده است.
 

 شیرین کننده‌های مصنوعی  :

نخستین رقیب قند و شکر، «ساخارین» بود که در سال 1879 میلادی کشف شد.
ساخارین در محصولاتی نظیر خمیردندان، دهان شویه و آدامس به کار می‌رفت.
مزه شیرین «آسپارتام» در سال 1965 به صورت کاملا اتفاقی، توسط یک داروساز به نام «جیمز شلاتر» کشف شد.

 پس از سالها آزمایش اداره مواد غذایی دارویی آمریکا (FDA)، استفاده  اسپارتام را به عنوان یک شیرین کننده تایید کرد.
بیش از 90 کشور دیگر نیز، با بررسی در مورد سمی بودن این ماده، استفاده از آن را تایید کردند.
بدین گونه، اسپارتام جای خود را به عنوان جایگزین کم کالری شکر در صنایع غذایی باز کرد.
در حال حاضر آسپارتام در بیش از شش هزار محصول مختلف به کار می‌رود:
محصولاتی از قبیل نوشابه، آدامس، ماست، آب‌میوه و نوشیدنی‌های رژیمی، پودینگ، پودر شربت و ژله.

آسپارتام از چه چیزی درست می‌شود؟ 

اسپارتام از اجزایی به نام «اسیدهای آمینه» گرفته می‌شود:
اسیدهای آمینه نوعی از ترکیبات شیمیایی هستند که توسط گیاهان و حیوانات به کار می‌روند تا پروتئین لازم برای حیات آن‌ها را تولید کنند. از حدود 20 نوع اسید آمینه که به صورت طبیعی به دست می‌آیند، دو نوع آن‌ها برای تولید اسپارتام به کار می‌رود:
اسید اسپارتیک و فینل الانین.

اگرچه اجزای  تشکیل دهنده اسپارتام در طبیعت به تنهایی یافت می‌شوند، اما خود اسپارتام در طبیعت نیست و به دست بشر تولید می‌شود.
اسپارتام، به دو روش «تخمیر» و «ترکیب شیمیایی» قابل تولید است.

خوبی‌ها و بدی‌های آسپارتام :

علت این همه توجه به اسپارتام چیست؟
اسپارتام دو حسن ذاتی داشته و دارد. نخست آن که، کانی و معدن شیرینی است. شیرینی آن بین 150 تا 200 برابر شکر گرفته شده از نیشکر است و بنابراین، مقدار کمی از آن می‌تواند جایگزین شکر شود؛ بدون آن که از طعم شیرین محصول بکاهد. دوم آن که، به مصداق «طبعی به هم رسان که بسازد به عالمی»، اسپارتام ترکیبی دارد که با طعم‌های مختلف و شیرینی‌های دیگر سازگار است. این دو ویژگی، در افزایش استفاده از اسپارتام موثر بوده است.


اما اسپارتام دو نقطه ضعف هم داشته است؛
تغییرات پایداری اسپارتام نسبت به محیط اسیدی یا قلیایی و هم‌چنین نسبت به حرارت، دو مشکل ایجاد کرده که از یک سو، پایه تحقیقات و پژوهش‌های جدید و از دیگر سو، موجب قیل و قال‌های فراوان شده است.

همانند بسیاری دیگر از ترکیبات اسیدهای آمینه، اسپارتام نیز در حرارت بالا و یا در محیط قلیایی (PH بالا) تجزیه می‌شود. برای همین از اسپارتام در پخت نان و شیرینی نمی‌توان استفاده کرد و در صورت لزوم پس از اتمام مراحل پخت، باید به محصول اضافه شود. در محصولات میزبان، یک ماده قلیایی و یا نیازمند به محافظت طولانی‌مدت در بسته‌بندی نیز، اسپارتام با محدودیت مصرف مواجه است. اسپارتام در دمای اتاق و PH 3/4 بیشترین ثبات و پایداری را دارد. در چنین شرایطی، نیمه عمر آن 300 روز است. در PH 7 نیمه عمر آن تنها چند روز است.
PH بیشتر نوشیدنی‌ها، بین سه تا پنج است. بنابراین، در این PH اسپارتام پایدار می‌ماند.
اما به نظر شما یک نوشابه یا نوشیدنی حاوی اسپارتام، در دمای بیرون از یخچال و در کشوری چون عربستان چگونه است؟

سرگذشت آسپارتام در داخل بدن  :

آسپارتام وقتی وارد بدن می‌شود، چه اتفاقی برایش می‌افتد؟
دوباره به اسیدهای آمینه اولیه و تشکیل‌دهنده خود تجزیه می‌شود.
همین جاست که آژیر خطر برای بیماران فینل کتونوری به صدا درمی‌آید:
فینل آلانین می‌تواند برای بیماران معدود این بیماری ارثی مربوط به حوزه اعصاب و روان خطرساز باشد. به همین دلیل حتما باید روی محصولات غذایی حاوی اسپارتام، برچسب هشداردهنده برای این بیماران الصاق شود. این نکته باعث شده است که برای بررسی میزان ارتباط و همبستگی آسپارتام با بیماری‌هایی نظیر تومورهای مغزی، آلزایمر، لنفوم و ام‌اس، تحقیقات فراوان علمی صورت گیرد.

هول نشوید! در مصرف محصولات «بدون قند» زیاده‌روی نکنید! 

همیشه در هر کاری اعتدال خوب است، حتی در مصرف نوشابه‌های بدون قند، لایت، رژیمی و امثال آن.
برای بسیاری از افزودنی‌های مجاز به مواد خوراکی، مقدار مصرف قابل قبول روزانه (ADI) تعیین شده است. آسپارتام هم از این موضوع مستثنی نیست. ADI نشان دهنده مقدار مصرفی است که اگر شخص در طول عمر خود روزانه مصرف کند، با احتساب یک حاشیه امنیتی(!) سلامت خواهد ماند.
ADI اسپارتام، به ازای هر کیلوگرم وزن شخص، 50 میلی‌گرم در روز تعیین شده است.

نترسید! ام‌اس ندارید؛ نوشابه زیاد خورده‌اید! 

در سال 2001 در آمریکا، اپیدمی ام‌اس که نوعی اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن است، مشاهده شد که بعدا معلوم شد ام‌اس نیست، بلکه مسمومیت با متانول است که علایمی شبیه ام‌اس ایجاد می‌کند و در افراد مسموم، به اشتباه ام‌اس تشخیص داده می‌شود.
اما علت بروز این بیماری چه بود؟
اسپارتام در دمای حدود 40 سانتی‌گراد تجزیه می‌شود و متانول (الکل چوب) آن به فرمالویید و سپس به اسید فرمیک تبدیل می‌شود که می‌تواند تعادل الکترولیت‌های بدن را برهم بزند.
در مورد بیماران مبتلا، با قطع کردن مصرف نوشابه‌های رژیمی، علایم بیماری نیز از بین می‌رود.

الان هم به شما توصیه می‌کنند که اگر اسپارتام مصرف می‌کنید و دچار درد عضلانی، اسپاسم، سرگیجه، بی‌حسی پاها، سردرد، گیجی و منگی، افسردگی،  تاری دید و ضعف حافظه هستید:
در کنار مراجعه به پزشک، مدتی مصرف مواد حاوی اسپارتام را نیز قطع کنید.
ضمنا توجه داشته باشید که به جای مصرف بی‌رویه محصولات رژیمی یا بدون قند، سه راه در مقابل شماست:
1) قند و شکر را چه از نوع طبیعی یا مصنوعی مصرف نکنید.
2) فقط طبیعی آن را به مقدار کم مصرف کنید.
3) مصرف متعادل ماده شیرین طبیعی را با فروش و تحرک بدنی همراه کنید.

 

منبع: http://hamshahrionline.ir

آسپارتام مواد اولیه صنایع غذایی

محصولات مرتبط

دکستروز

آ س سولفام

سوکرالوز

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

شیرین کننده مصنوعی گرانول پودری E951 ساخارین
ویتا سوئیت vitasweet vita sweet ویتا سوییت
جایگزین قند  قند رژیمی خرید فروش آسپارتام ویتاسوییت
آسپارتام ویتاسوئیت نوشابه بدون قند نوشابه رژیمی
خرید آسپارتام فروش آسپارتام قیمت آسپارتام
آسه سولفام آس سولفام آث سولفام سوکرالوز