اسید فسفریک

 Phosphoric Acid

اسید فسفریک با فرمول H3PO4

آنالیز اسید فسفریک: خلوص ۸۵% و ۵۴%

انواع اسید فسفریک : فسفریک اسید خوراکی ، فسفریک اسید صنعتی

نام های دیگر اسید فسفریک : اورتو فسفریک اسید ، فسفریک اسید، محلول اسید فسفریک

شکل ظاهری : اسید فسفریک یک اسید معدنی سه پروتونه می باشد که محلول آن در حالت خالص بی رنگ و ویسکوز می باشد که این محلول مایعی بی رنگ و روشن ، غیر فرار و نسبتا خورنده است.

حلالیت در آب : کاملا محلول در آب.

سالانه در حدود ۱۰ میلیون تن اسد فسفریک، H3PO4،در ایالت متحده تولید می شود.بیشتر اسید (در حدود ۸۰%)برای مصارف کشاورزی بکار می رود،باقی مانده(در حدود ۱۰%) آن بعنوان اضافه شونده در تمیز کننده ها استفاده می شود،پاک کننده ها،تولیدات حشره کش ها،بعنوان اضافه کننده خوراک دام استفاده می شود.مابقی(۱۰%) بصورت خوراکی(نوشابه های گاز دار) استفاده می شود.روش تولید صنعتی این اسید از اضافه شدن اسید سولفوریک بر سنگ فسفات ایجاد می شود.

به عنوان ماده افزودنی در نوشابه‌های گازدار ، در تولید کودهای شیمیایی، پاک کننده‌های صابونی و غیر صابونی،تصفیه آب،خوراک دام و دارو سازی، مکملهای غذای دام و طیور ( تولید دی و منو کلسیم فسفات DCP) ، مواد فسفاته شوینده‌ها ،تصفیه پسابها ، تولید کودهای فسفاته ، ضد حریق کردن برخی سطوح و عوامل بازدارنده اشتعال، ونیز جهت تمیز کردن و جرم گیری سطوح فلزی به کار می‌رود.

کاربرد و خواص اسید فسفریک :

کاربرد اسید فسفریک در صنایع کشاورزی :

بیشترین مصرف اسید فسفریک (در حدود80%) برای مصارف کشاورزی بکار می رود،مهم ترین کاربرد فسفریک در تولید کود شیمیایی است. عنصر فسفر یکی از عناصر سه گانه مهم مورد نیاز گیاهان است که در انجام بیشتر فرایند ها در گیاهان مشارکت دارد. فسفریک به علت دارا بودن فسفر، برای تولید انواع کود فسفات نظیرسوپر فسفات ساده و تریپل و بیو فسفات طلایی مورد استفاده قرار می گیرد. فسفاتهای آلی ترکیباتی هستند که انرژی لازم برای بیشتر واکنشهایی که در سلولهای زنده اتفاق می‌افتند را مهیا می‌کنند؛ بنابراین خاکهای غنی با کودهای فسفاتی رشد گیاهان را بالا می‌برند.

کاربرد اسید فسفریک در صنایع غذایی :

اسید فسفریک خوراکی ماده ای بسیار مهم و پر مصرف در تولید برخی مواد خوراکی است. از این اسید به صورت گسترده ای به عنوان یک طعم دهنده در تولید نوشابه های گازدار کولا استفاده می شود. اسید فسفریک خوراکی به علت قیمت ارزان آن نسبت به دیگر طعم دهنده ها نظیر زنجبیل و اسید سیتریک(که از عصاره لیموترشlimeبرای دادن طعم ترشی استفاده میکنند)، دارای اهمیت زیادی در تولید مواد خوراکی است. بکارگیری این ماده سبب دادن طعم تندی به غذا شده، و از آنجا که ماده شیمیایی با تولید انبوه‌است، با قیمتی ارزان و حجمی فراوان در دسترس می‌باشد. اسید فسفریک دارای ضرر و زیان خاصی برای بدن انسان نبوده و حتی دارای عنصر فسفر است که اهمیت زیادی برای ساخت و ساز بدن موجودات زنده می باشد

استفاده اسید فسفریک در صنایع پزشکی :

مهم ترین کاربرد پزشکی این اسید در دندانپزشکی و اورتودنسی به‌عنوان عامل قلم زنی (Etching) جهت تمیز کردن و زبر کردن سطح دندان خصوصاً در جاهایی که از اسباب و وسایل دندانپزشکی استفاده شده،می باشد. همچنین در تولید قرص آسپرین به‌عنوان کاتالیست بخاطر داشتن یون هیدروژن فراوان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده اسید فسفریک در مواد شوینده :

در تولید پاک کننده ها اسید فسفریک برای نرم کردن آب بکار می رود.آبی که در طبیعت وجود دارد تقریبا همیشه نا خالص می باشد زیرا اغلب دارای گچ، آهک، نمک طعام، ترکیبات منیزیم، ترکیبات آلی و غیره است. مقدار این ناخالصی ها در آبهای مناطق مختلف متفاوت است. این مواد با صابون تشکیل رسوبات غیر قابل حل می دهند که سبب لکه بروی لباس ها در هنگام شستشو می شوند. یکی از مواد گیرنده سختی آب تری ناتریم فسفاتNa3PO می باشد.

یون کلسیم موجود در آب بر اثر ناتریم فسفات تبدیل به تری کلسیم فسفات میگردد و رسوب می­نماید. نمک های فسفات از اسید فسفریک به طور وسیع در پاک کننده ها به عنوان builder بکار می رود. بیشتر گستره ترکیبات فسفر در مخلوط پاک کننده های جامد است که سدیم تری پلی فسفاتNa5P3O10 یکی از آنهاست. به عنوان نرم کننده آب، سدیم تری پلی فسفات با کلسیم و منیزیم یوند برقرار می کند و تشکیل اجزا محلول را می دهد که کمپلکس یا کلیت است.

 استفاده اسید فسفریک در زدودن زنگ آهن :

از فسفریک به صورت مستفیم بر روی آهن و فولاد در حل نمودن زنگ آهن استفاده می شود. همچنین با انجام این عمل, لایه ای محافظتی بر روی سطح فلز تشکیل می گردد.

اين اسيد را مي توان در صنعت داروسازي ، دندانپزشكي ، تصفيه آب، تصفيه روغن هاي نباتي، خوراك دام و طيور، نوشابه ها، تهيه لوازم بهداشتي، مرباسازي، پنيرسازي و بسياري از ديگر موارد استفاده كرد. همچنین  در صنایع  پارچه بافي ، چرم سازي ، تصفيه پساب ها ،ضدحريق كردن برخي از سطوح و عوامل بازدارنده اشتعال ، تميزكردن و جرم گيري سطوح فلزي نيز مي توان اين اسيد را به كار برد.

موارد مصرف اسید فسفریک

اسید فسفریک به طور وسیعی در صنایع استفاده می شود :

 • تولید کودهای فسفات مانند مونو آمونیوم فسفات ، دی آمونیوم فسفات ، سوپر فسفات تریپل ، فسفات منیزیم و …
 • تولید فسفات های به کار رفته در مواد شوینده مانند تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات
 • تولید پاک کننده های فسفاته صنعتی : در تولید پاک کننده ها اسیدفسفریک برای نرم کردن آب بکار می رود. آب نرم بدون یون های کلسیم و منیزیم که آب سخت را تشکیل می دهند ، اگر از بین نروند تشکیل آب سخت را می دهند که این یون ها با صابون تشکیل رسوبات غیرقابل حل می دهند که سبب لکه به روی لباس ها در هنگام شستشو می شوند.
 • نمک های فسفات : اسید فسفریک  به طور وسیع در پاک کننده ها به عنوان builder بکار می رود. بیشتر گستره ترکیبات فسفر در مخلوط پاک کننده های جامد است که سدیم تری پلی فسفات یکی از آنهاست. Na5P3O10 به عنوان نرم کننده آب ، سدیم تری پلی فسفات با کلسیم و منیزیم یوند برقرار می کند و تشکیل اجزا محلول را می دهد که کمپلکس یا کلیت است. این کمپلکس ها از واکنش کلسیم و منیزیم با صابون ممانعت به عمل می آورند تا رسوب ایجاد نشود
 • تولید مواد تصفیه کننده و منعقد کننده در صنعت آب و فاضلاب
 • تولید مواد بازدارنده اشتعال برای مصارف آتش نشانی
 • کاربرد در زدودن زنگ آهن : ازاسید فسفریک می توان مستقیما برای زدودن زنگ آهن (اکسید آهن 3 ) از ابزارهای آهنی یا فولادی و تبدیل آهن به فسفات های محلول در آب استفاده نمود. پس از زدودن زنگ آهن فسفات آهن تولید شده تبدیل به ترکیب فسفات آهن سیاه شده که خود به عنوان عامل جلوگیری از خوردگی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اسید فسفریک به عنوان کاتالیت در صنایع پتروشیمی کاربرد دارد

صنایع غذایی :

 • به صورت گرید خوراکی ، مصرف در صنایع غذایی : از در تولید غذاهای اسیدی و نوشابه های گازدار مانند انواع کولاها استفاده می شود. به کارگیری این ماده سبب دادن طعم تندی به غذا شده و از آنجا که ماده شیمیایی با تولید انبوه است ، با قیمتی ارزان و حجمی فراوان در دسترس می باشد. همانطور که ذکر شد، قیمت پایین و حجم زیاد تولید این ماده ، آنرا در نقایسه با طعم دهنده های طبیعی نظیر زنجبیل برای دادن طعم تندی ، یا اسید سیتریک که از لیمو و عصاره لیمو ترش که برای دادن طعم ترشی به کار می رود ، در رتبه بالاتری قرار داده است.و بعنوان ماده افزودنی در تولید انواع نوشابه ها از نوع کولا و نیز تولید ژله ها و پنیرها کاربرد دارد .
 • تولید مکمل های خوراک دام و طیور مانند دی کلسیم فسفات

پزشکی :

 • کاربرد در پزشکی : اسید فسفریک در دندان پزشکی و اورتودنسی به عنوان عامل قلم زنی جهت تمیز کردن و زبر کردن سطح دندان خصوصا در جاهایی که از اسباب و وسایل دندان پزشکی استفاده شده بکار می رود. همچنین از اسید فسفریک به عنوان کاتالیست در ساخت آسپرین به خاطر داشتن یون هیدروژن فراوان و الایندگی کمتر در مقایسه با اسید کلریدریک و سولفوریک استفاده می شود.
 • کاربرد  دیگر آن در فرایندهای خوراکی و تولید ژلاتین از کولاژن میباشد . فسفریک  نیز نظیر اسید سیتریک دارای ویژگی بافری خوبی است واز این نظر در فرایندهای تخمیری برای کنترل PH مورد استفاده قرار می گیرد

کشاورزی :

 • کاربرد در کشاورزی : بیشتر اسید فسفریک در تولد کود بکار می رود. فسفر یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان محسوب می شود. فسفات های آلی ترکیباتی هستند که انرژی لازم برای بیشتر واکنش هایی که در سلول های زنده اتفاق می افتند را مهیا می کنند بنابراین خاک های غنی با کودهای فسفاتی رشد گیاهان را بالا می برند. افزایش غلظت فسفات در سطح آب ها همچنین رشد گیاهان آبزی را بالا می برد. اضافات کودهای شیمیایی می توانند باعث تحریک رشد گیاهان در آب های دریاچه ها و آب های جاری بشوند. آب فاضلاب ها که شامل فسفات است می تواند تاثیر یکسانی داشته باشد. دریاچه ها که از مواد مغذی غنی هستند از افزایش سرعت انباشتگی تلف می شوند. وقتی گیاهان آبزی با این شرایط مغزی بودن محیط رشد می کنند پس از مدتی خواهند مرد. حال این گیاهان مرده برای تجزیه اکسیژن حل شده در آب را مصرف می کنند. این مصرف سطح اکسیژن حل شده را کاهش می دهد تا نقطه ای که برای حمایت حیوانات آبزی کافی نیست. برای کاهش تهدید Eutrophication دریاچه بسیاری از مناطق دارند فسفات ها را از پاک کننده ها حذف می کنند. در بعضی از موارد فسفات ها جای خودشان را با کربنات ها عوض می کنند. به عبارت دیگر پاک کنندهای جدید به گونه ای تهیه می شوند که با کلسیم و منیزیم یون های سخت آب را واکنش ندهند.

بسته بندی اسید فسفریک :

اسید فسفریک در تانکرهای 1600 کیلوگرمی و گالن های 35 کیلوگرمی موجود می باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

فسفریک اسید – اسید فسفریک – فسفریک 85% – فسفریک خوراکی – فسفریک 35 کیلویی – فسفریک 1600 کیلویی

تمیز کننده – دام و طیور – شوینده – خوراکی – غذایی – نوشیدنی – نوشابه – گازدار – نوشابه گاز دار