بنزوات سدیم

sodium benzoate

نام شیمیایی : بنزوات سدیم.

اسامی مترادف با بنزوات سدیم : سدیم بنزوات ، بنزوات سدیم خوراکی.

گرید محصول : 1. بنزوات سدیم صنعتی 2. بنزوات سدیم آزمایشگاهی.

فرمول شیمیایی : Nac6H5CO2 .

خلوص : بنزوات سدیم 99%.

شکل ظاهری : پودر سفید رنگ.

حلالیت در آب : کاملا محلول در آب می باشد.

بنزوات سدیم چیست ؟

بنزوات سدیم  یک نمک اسید بنزوئیک میباشد، دارای خاصیت ضد کپکی بالائی است .

بنزوات سدیم در واقع یک ترکیب نگدارنده است که در محصولات مختلف از جمله مواد غذائی که دارای PH اسیدی باشند مانند انواع سس ها ، نوشابه ها ، مربا ها ، آبمیوه ها ، ترشیجات و .. از رشد کپک و مخمر جلوگیری مینماید .

 سدیم بنزوات با داشتن یک مولکول سدیم حلالیت بالائی در مواد غذائی و محلول های مختلف دارد و به خوبی از رشد کپک ها و مخمر ها جلوگیری مینماید .

بنزوات سدیم و نگهداری غذا :

مکانیسم نگهداری غذا  در بنزوات سدیم به این صورت است که با جذب اسید بنزوئیک توسط سلول کپک و مخمر PH داخل سلول به مقادیر پائین تر از ۵ یا کمتر کاهش پیدا میکند در نتیجه تخمیر گلوکز توسط فسفوفروکتوکیناز تا ۹۵% کاهش میابد .و سلول مخمر یا کپک از بین میرود.

در صنعت غذا یکی از مهمترین پارامترهای تولید و مصرف ، بالا بردن زمان ماندگاری محصولات می باشد . به همین منظور از افزودنی های غذایی استفاده می شود . پایدار کننده های شیمیایی به شرط عدم تجاوز از مرز استاندارد بین المللی در بالا بردن زمان ماندگاری محصولات نقش بسزایی را ایفا می کنند و در کنترل تخریب میکروبی(آنتی باکتریال)،(ضد کپک) و (ضد قارچ)و پایدار کننده های UV و آنتی اکسیدان ها و…موثر می باشند، یکی از مهمترین پایدار کننده های صنایع غذایی اسید بنزوییک (C6H5COOH) واملاح آن که ازکربوکسیلیک اسیدهای آروماتیک می باشندخاصیت ضدعفونی کنندگی داشته و در کنسرو سازی و تهیه مرباجات و رب گوجه فرنگی و سس ها و مایونز ها به مقدار فراوان به عنوان نگهدارنده مصرف می شوند.

بنزوات سدیم باکتری ها را از بین نمی برد فقط فعالیتشان را متوقف می سازد سدیم بنزوات توانایی غیرفعال سازی قارچ ها را دارد . اثر این ماده را می توان در شرایط اسیدی با pH کمتر از 6/3 مشاهده نمود.

موارد مصرف و کاربرد بنزوات سدیم :

سدیم بنزوات که در علوم صنایع غذایی با نام اختصاری E211 می باشد بطور معمول به عنوان نگهدارنده مواد غذایی در نوشابه های گازدار،مربا و آبمیوه هایی با پایه اسید سیتریک ، سرکه سالاد وترشی جات همچنین در سس غذاهای چینی نظیر سویا سس وخردل بکار می رود.

سدیم بنزوات را می توان در دهان شویه ها با پایه الکلی و جلادهنده های فلزی پیدا کرد.از این ماده در اکثر نوشابه های غیر الکلی استفاده می شود.در طبیعت این ماده را می توان در برخی گیاهان مثل سیب و آلو مشاهده نمود.

سدیم بنزوات یک ماده نگهدارنده غذایی است که در محیط های اسیدی از فعالیت باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می نماید. این ماده بیش از همه در غذاهای اسیدی مثل چاشنی های سالاد ( سرکه ) ، نوشابه های گازدار (اسید کربنیک) ، مرباها و آبمیوه ها ( اسید سیتریک ) ، ترشیجات ( سرکه ) و سس ها استفاده می شود. همچنین در مواد دیگر مانند برخی داروها و شامپوها نیز به کار می رود. این ماده در مواد آتش بازی به عنوان سوخت ترقه های موشکی به کار می رود زیرا به سرعت می سوزد و صدای سوت تولید می کند. بنزوات سدیم از خنثی سازی اسید بنزوئیک توسط هیدروکسید سدیم حاصل می شود.

اسید بنزوئیک به مقادیر کم در آلو ، گوجه ، دارچین ، میخک و سیب یافت می شود. با این که اسید بنزوئیک نگهدارنده ی موثرتری است اما معمولا از  سدیم بنزوات به عنوان نگهدارنده غذایی استفاده می شود زیرا اسید بنزوئیک به خوبی در آب حل نمی شود. غلظت مجاز به عنوان نگهدارنده غذایی توسط FDA به 0.1 % وزنی محدود شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

سدیم بنزوات  99 درصد – محلول در آب 

خرید بنزوات سدیم فروش بنزوات سدیم قیمت بنزوات سدیم

اسید بنزوئیک  نمک اسید بنزوئیک  نگهدارنده – ضدکپک – سس – نوشابه 

مربا – آبمیوه – ترشیجات ماندگاری محصول – افزایش ماندگاری – پایدار کننده 

ضد قارچ  آنتی باکتریال کنسروسازی – سویا سس – سس خردل – خردل

سرکه – نوشابه – نوشیدنی – نوشابه گاز دار – سیتریک اسید – اسید سیتریک – ترقه 

ترقه موشکی – آتش بازی – آتش زا