تارتاریک اسید

Tartaric Acid

تارتاریک اسید  (C4H6O6 ) یک اسید دی‌کربوکسیلیک قوی  که در بسیاری از گیاهان مانند انگور، موز و تمبر هندی وجود دارد.

. در فارسی به نام جوش ترش معروف است.  این اسید جاذب رطوبت است و قابلیت انحلال بالائی در آب دارد. به طوری که در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) هر ۱۵۰ گرم آن در ۱۰۰ میلی‌لیتر آب حل می‌شود. اسید تارتاریک ترش‌تر از اسید سیتریک است و خاصیت ضد اکسایشی مواد ضد اکسایش را تشدید می‌کند. در صنایع غذائی از این اسید برای تهیه آشامیدنی‌هائی با طعم انگور و نیز برای ساختن ژله‌ها و افزودن به گرد نانوائی استفاده می‌شود. این اسید همچنین در رنگرزی ، عکاسی و طب مصرف دارد.

این اسید به طور متداول با بی کربنات سدیم ترکیب و به عنوان پودر خمیر مایه استفاده شده به عنوان یک عامل مهیا کننده یک فاز ترک کننده در آماده سازی غذا ، استفاده می شود . خود این اسید به غذا ها به عنوان یک آنتی اکسیدان اضافه می شود و مزه ترش مشخصی از خود بر جا می گذارد . تارتاریک یک آلفا هیدروکسی اسید کربوکسیلیک بوده و ویژگی های اسیدی آن شبیه به اسید های دو پروتیک و آلداریک و یک مشتق دی هیدروکسیل از سوکسینیک اسید است .

تارتاریک اسید و طعم ترش  :

این اسید را برای ایجاد مزه ترش به خیلی از مواد غذائی اضافه میکنند ،اسید تارتاریک یا کرم تار تار و یا تارترات یک آنتی اکسیدان نیز میباشد که از ایجاد رادیکال آزاد تا حدودی جلوگیری نموده و نقش نگهدارندگی را در مواد غذائی دارد .

تارتاریک اسید برای دادن طعم ترش و به عنوان انتی اکسیدان به غذاها اضافه می‏شود. طعم ترش انگور ناشی از وجود این اسید است. اسید تارتاریک در تولید آبنبات کاربرد دارد.

تارتاریک اسید را برای ایجاد مزه ی ترش به دیگر غذاها اضافه می کنند. همچنین این اسید یک آنتی اکسیدان می باشد. این اسید کریستالهای سفید دارد و نمک آن تارترات نامیده میشود.

 

کاربرد های تارتاریک اسید :

کاربرد دارویی تارتاریک اسید :

تارتاریک اسید و مشتقات آن دارای مجموعه ای از کاربرد های مختلف در زمینه ی داروشناسی هستند . به عنوان مثال ، تارتاریک اسید در تولید نمک های گاز دار ، در ترکیب با اسید سیتریک ، استفاده می شده است تا مزه دارو های خوراکی بهبود بخشیده شود . مشتق آنتی مونیل پتاسیم این اسید که به عنوان تارتار قی آور شناخته می شود در دارو ها در دوز کم ، در شربت سرفه به عنوان یک اسپکتورانت ، لحاظ می شود .

اسید تارتاریک به عنوان یک آنتی اکسیدان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و در نقطه مقابل هم مصرف بیش از حد اسید تارتاریک میتواند اثرات مخربی در بدن و سلامتی داشته باشد.

کاربرد صنعتی تارتاریک اسید :

تارتاریک اسید هم چنین کاربرد های دیگری در حوزه ی صنعت دارد . این اسید مشاهده شده است که یون های فلزی را کی لیت می کند نظیر کلسیم و منیزیم . بنابراین ، تارتاریک اسید در صنایع فلزی و کشاورزی به عنوان عامل کی لیت کننده برای ریز مغذی های پیچیده در کود خاک و برای تمیز کردن سطوح فلزی حاوی آلومینیوم ، مس ، آهن و به ترتیب آلیاژ های این فلزات ، استفاده می شود .

کاربرد خوراکی تارتاریک اسید :

این نوع اسید در صنایع غذایی به ویژه bakery هنگام مخلوط شدن با جوش شیرین به عنوان بافر و برای ور امدن خمیر مورد استفاده قرار می گیرد و نیز در طول فرایند تخمیر به عنوان تنظیم کننده PH می باشد.

اسید تارتاریک به عنوان یک ماده نگهدارنده طبیعی در تولید نوشابه، اب میوه، آب نبات و مربا نیز کاربرد دارد.

علاوه بر مصرف اسید تارتاریک در صنایع غذایی، در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود.

تارتاریک اسید جاذب رطوبت است و قابلیت انحلال بالائی در آب دارد. به طوری که در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) هر ۱۵۰ گرم آن در ۱۰۰ میلی‌لیتر آب حل می‌شود.

در صنایع غذائی از تارتاریک اسید برای تهیه آشامیدنی‌هائی با طعم انگور و نیز برای ساختن ژله‌ها و افزودن به گرد نانوائی استفاده می‌شود.

تارتاریک اسید همچنین در رنگرزی ، عکاسی و طب و تولید آبنبات کاربرد دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

خرید تارتاریک اسید – فروش تارتاریک اسید – قیمت تارتاریک اسید – tartaric acid – اسید تارتاریک

کرم تارتار – تارتار – انگور – موز – تمبر هندی – تمرهندی – جوش ترش

 جاذب رطوبت – ترش تر از سیتریک – آشامیدنی – نوشیدنی – با طعم انگور – ژله – نانوایی – رنگرزی

 عکاسی – بیکربنات سدیم – جوش شیرین – پودر خمیر مایه – خمیر مایه – آنتی اکسیدان – بهبود دهنده

 سرفه – شربت سرفه – اسپکتورانت – ور آمدن خمیر – بیکری – نان