دکستروز  DEXTROSE

دکستروز  (C6H12O6) یک ماده ی قندی حاصل از ذرت است که به صورت صنعتی از اثر حرارت و اسید یا آنزیم ها بر نشاسته و هیدرولیز کامل آن به وجود می آید.

انوع دکستروز :

  • دکستروز آبدار که حاوی 9% آب کریستالیزه است و بیشترین کاربرد را دارد.
  • دکستروز بی آب که حاوی حدود 0.5% آب کریستالیزه است.

از نظر تجاری گلوکز به شربت ذرت (مخلوطی از گلوکز،دکسترین و دیگر قندها) گفته می شود و گلوکز خالص، دکستروز نامیده می شود

dextrose به دلیل دارا بودن گروه های فعال آلدهیدی می تواند سرعت قهوه ای شدن را بالا ببرد.

کنترل طعم شیرین :

به دلیل دارا بودن طعم شیرین بدون هیچ گونه ته مزه ی دیگر dextrose سال ها در گستره وسیعی از مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته است. dextrose یکی از شیرین ترین مشتقات نشاسته است. با در نظر گرفتن عدد ۱۰۰۰ به عنوان شیرینی ساکارز، عدد ۷۵ را می توان به dextrose اختصاص داد. میزان شیرینی dextrose با تغییر عواملی مثل دما، اسیدیته، حضور نمک ها، مواد طعم دهنده و غلظت و نوع سایر شیرین کننده های موجود در ماده غذایی تحت تاثیر قرار می گیرد. برخلاف ساکارز، dextrose تحت تاثیر فرایند انورتاسیون قرار نمی گیرد و بنابراین میزان شیرینی آن تغییر نمی کند.

دکستروز و ساکارز اغلب برای تنظیم میزان شیرینی به همراه یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که این دو با یکدیگر ترکیب می شوند، اثر هم افزایی بر روی یکدیگر نشان می دهند.

حلالیت :

دکستروز کریستاله به راحتی در آب، به میزان کمی در الکل و در حلال های آلی به سختی حل می شود. در دما های بالای ۵۵ درجه سانتی گراد، dextrose از ساکارز حلالیت بیشتری از خود نشان می دهد.

به علاوه در هر دمای مشخص، نسبت بهینه ای از دکستروز– ساکاروز وجود دارد که میزان حلالیت آن از میزان حلالیت هر کدام از آن ها (دکستروز و ساکاروز) به تنهایی بیشتر است. نقطه انجماد به دلیل وزن مولکولی پایین dextrose توانایی کاهش نقطه انجماد را دارد. در غلظت ۳۰%، نقطه ذوب محلول دکستروز ۲ درجه پایین تر از محلول ساکارز است. کاربرد این خصوصیت در تولید بستنی بسیار حیاتی است. فاکتور کاهش نقطه انجماد (FPDF) معمولا در محاسبات مربوط به صنعت تولید بستنی مورد استفاده قرار می گردد. عدد FPDF ساکاروز ۰۰/۱ و این عدد در مورد دکستروز ۹۰/۱ است.

تخمیر پذیری :

به دلیل دارا بودن مونوساکارید دکستروز منبع کربوهیدراتی ایده آلی برای تخمیر به وسیله مخمر ها در محصولات نانوایی است. در محیط دارای dextrose عمل تخمیر بلافاصله آغاز شده و به سرعت شتاب می گیرد. dextrose انرژی لازم برای رشد سلول و تولید محصولات جانبی از قبیل در اکسید کربن را فراهم می کند.

dextrose همچنین در فرایندهای تخمیر اسید لاکتیک در صنایع گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد. طعم dextrose معمولا در ترکیب با قندهای دیگر به عنوان شیرین کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

dextrose معمولا برای بهبود طعم اصلی ماده غذایی بکار می رود. پایداری دکستروز یک قند احیا کننده است (در مقایسه با ساکارز) و از وقوع واکنش های تجزیه اکسیداتیو جلوگیری کرده و پایداری در رنگ ماده غذایی را افزایش می دهد. این امر می تواند در افزایش طول عمر محصول تولید شده موثر باشد.

dextrose به صورت مستقیم و کامل توسط مخمرها تخمیر شده بنابراین به صورت وسیع در محصولاتی مانند نان که فرآیند تخمیر دارند استفاده میشود. از dextrose در تولید آدامس، آبنبات، فرآورده های گوشتی، بیسکویت، سس، فرآورده های تخمیری، شکلات، مربا و ترشیجات استفاده می شود

کاربرد های مهم ماده اولیه دکستروز آبدار در صنایع:

  • نانوایی و قنادی
  • نوشیدنی ها
  • ساخت لبنیات
  • صنایع تولید فرآورده های گوشتی

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

خرید دکستروز  – فروش دکستروز – قیمت دکستروز – dextrose – دی گلوکز D-glucose

گلوگز – شیرین کننده – احیا کننده – ساکاروز – مونوساکارید – کربوهیدرات

مخمر – کاهش نقطه انجماد – حلال در آب – مشتقات نشاسته – نشاسته – دکسترین

شربت ذرت – گلوکز خالص – قند – شیرین – ماده قندی – هیدرولیز نشاسته