سوربیتول Sorbitol

سوربیتول با فرمول شیمیایی: C6H14O6 و نامهای دیگر: گلوسیتول D-Sorbitol ; Sorbogem ; Sorbo

شکل ظاهری: پودری سفید، مایع 70درصد

گرید : خوراکی، دارویی

بسته بندی: بشکه 275 و 300 کیلویی

کشور سازنده: آلمان(کارگیل)، هند، فرانسه(روکت)

کاربرد سوربیتول :

 • آدامسهای بدون قند :

برای آدامسهای کم شیرینی ، سوربیتول به شکل جامد و مایع استفاده می شود . . در قسمت شکل پذیر کردن با اضافه کردن مقدار کمی گلیسرین ، خواص شکل پذیری بهبود می یابد و اضافه کردن مانیتول مانع چسبندگی می شود.

 • کیک و کلوچه و نان :

به دلیل خاصیت هیگروسکوپیک به همراه گلیسرین و پروپیلن گلیکول سبب حفظ رطوبت محصول شده و رتروگرداسیون (بیاتی) را به تعویق می اندازد.

 • شکلاتهای رژیمی بدون قند :

شکل پودری سوربیتول می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 • آب نبات و تافی و پاستیل
 • داروسازی

کاربرد سوربیتول به طور خلاصه :

شیرین کننده، نگهدارنده رطوبت، بهبود دهنده، بافت ساز، نگهدارنده، عامل کلوخه نشدن

سوربیتول  یک قند الکلی است که در بدن انسان به آهستگی متابولیزه می‌شود و به دوشکل وجود دارد. سوربیتول پودر شده جانشین ساکارز می شود و به عنوان ملین استفاده می‌شود و سوربیتول مایع جایگزین شربت گلوکز می شود. . قدرت شیرین‌كنندگی این محصول 60 درصد ساكاروز است. این ماده به صورت طبيعي در بسياري از ميوه‌ها و سبزيجات وجود دارد و به طور تجارتي از احياي گلوكز تهيه مي‌شود. غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی است همچنین در آلو سیاه، سیب، گلابی و هلو نیز وجود دارد. این محصول يك شيرين كننده مي باشد و به آساني در آب حل مي شود و در مقابل حرارت پخت با ثبات است و چون جاذبه الرطوبه مي باشد به عنوان يك نرم كننده بافت مورد استفاده قرار مي گيرد. جذب این ماده از مجراي گوارش بسيار ضعيف است.

سوربیتول در شیرینی و شکلات :

سوربیتول توسط هیدروژناسیون کاتالیتیکی دکستروز بدست آمده و شیرین کننده بسیار مناسبی برای تولید محصولات غذایی با قند کم است. این ماده، شیرین کننده فساد ناپذیری در مقایسه با ساکارز است . این ماده به طور موفقیت آمیزی در صنایع دارویی و روغنهای مو و پوست و در محدوده وسیعی از کاربردهایی غیر از کاربردهای غذایی استفاده می شود. استفاده از این محصول در صنایع شیرینی سازی مثل شکلات ، مخصوصاً شکلاتهای تخته ای که مصرف دارویی دارند ، بسیار مهم است.

پودرهای سوربیتول به شکلهای مختلفی می توانند استفاده شوند خواص پودری آن به میزان تراکم پذیری و در مورد قرصها به میزان سختی، میزان بهم فشردگی و زمان حل شدن و مقاومت در مقابل نگه داری بستگی دارد. سوربیتول مثل بیشتر پلی اولها توسط ارگانیسم بدن انسان به عنوان ماده مغذی استفاده می شود بامصرف گلوسیتول ذخیره گلیکوژن و گلیکولیز که برای انسانها حیاتی هستند به طریق مناسبی برای دیابتی ها ثابت نگه داشته می شوند.

خواص شیمیایی سوربیتول :

 سوربیتول در حال حاضر در مقیاس صنعتی توسط هیدروژناسیون دکستروز تولید می شود.

تولید صنعتی سوربیتول براساس هیدروژناسیون گلوکز در فشارkpa 4040 تا kpa  ۵۰۴۰ و در دمای  C 140ْ تا C 150ْ در خصوص کاتالیزو نیکل بوده و سپس مراحل تصفیه شامل کروماتوگرافی تبادل کننده یونی را طی می کند .  سوربیتول همچنین می تواند توسط میکروار گانیسم ها تولید شود.

 سوربیتول پودر شده بخاطر ایجاد حرارت منفی در محلول به مقدار -۱۱۰ Kj/gr سرما ایجاد می کند . یک گرم  سوربیتول حدوداً در ۰/۴۵ml آب حل شده و در الکل ، متانل و اسید استیک تقریباً حل می شد D-sorbitol به طور عمده از فروکتوز توسط سلول های Zymomonas mobilis  نفوذ پذیر شده تهیه شده و سپس توسط سلولهای گلوکونو باکترساب اکسیدان به L-sorbose برگردانده می شود

حلالیت سوربیتول: بسیار حلال در آب، کمی حلال در اتانول.

میزان کاربرد سوربیتول در صنایع :

در اوایل هزاره جدید میزان مصرف سوربیتول در صنایع مرتبط به ترتیب ذیل بود:

 • خمیردندان، آرایشی و بهداشتی : 35%
 • صنعت شیرینی و شکلات و صنایع غذایی: 30%
 • تولید اسکوربیک اسید: 15%
 • تولید سورفکتانت های صنعتی: 10%
 • صنایع داروسازی: 7%
 • صنایع دیگر شامل پولی اِتِرها و پلی یوریتان ها: 3%

کاربرد  سوربیتول در داروها :

اثرات درمانی خاص در کنار خواص تابعه ویژه، سوربیتول را برای مصارف دارویی مناسب می سازد .  سوربیتول در سوسپانسیونها ، امولسیونها و کرمها ، اثر تثبیت کننده دارد و گرفتن و از دست دادن آب را کنترل می کند . از خاصیت فساد ناپذیری  سوربیتول در شربتها استفاده می شود و از اثر شکل پذیر بودن آن در تولید کپسول های ژلاتینی استفاده می شود.

با کمپرس کردن مستقیم پودر  سوربیتول ، قرص آن تولید می شود برای تولید قرصها مناسب است . سرعت انحلال آن در آب یک خاصیت مهم قرص آن است . بواسطه تخلخل بال ،قرصهای ساخته شده از پودرهای نرم در فشار کم سریعتر از آنهایی که از ذرات درشت و در همان شرایط ساخته می شوند حل می شوند.

بواسطه جاذب الرطوبه بودن نسبی  سوربیتول و به منظور جلوگیری از نرم شدن قرصهای حاوی  سوربیتول در نتیجه بالا رفتن میزان رطوبت بایستی این قرصها در شرایط نسبتاً خشک ، نگهدای و محافظت شوند . خرد شدن قرصهای  سوربیتول حتی اگر در فشار کم فشرده شده باشند بسیار کم اتفاق می افتد.

سوربیتول در خمیر دندان ها ، روغن های مو و پوست :

ترکیب غیر ابتدایی و مشخصه جذب رطوبت  سوربیتول ، نقش مناسبی در خمیر دندان و روغنهای مو و پوست ایفا می کند . فاسد نشدن و طمع شیرین مطبوع ان نیز خواص کلیدی مهمی برای استفاده از این ماده در خمیر دندان می باشد و همچنین در روغن های مو و پوست و اغلب مواد چرب به کار می رود . از توانایی  سوربیتول اغلب به منظور پایداری امولسیون ها و سوسپانسیون ها ، استفاده می شود.

سهم صنایع مختلف در استفاده از سوربیتول همچنان ادامه داشته است و همچنان تولید خمیردندان و محصولات آرایشی و بهداشتی با 600 هزار تن در سال 2013 رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

دلیل استفاده روزافزون از سوربیتول در این صنعت خواص ویژه سوربیتول شامل:

 • تثبیت کنندگی
 • نرم کنندگی
 •   خواص سطحی ویژه 

می باشد. بعد از صنعت آرایشی و بهداشتی مصرف سوربیتول در صنایع غذایی و نوشیدنی با 537.9 هزار تن در سال 2013 در رده دوم قرار دارد.

کاربردهای غیر غذایی سوربیتول :

 سوربیتول به عنوان ماده جاذب الرطوبه و شکل پذیر در محدوده وسیعی از کاربردهایی غیر از کاربردهای غذایی از جمله در tobacco (تنباکو ) و کاغذ استفاده می شود . sorbitol یونهای فلزی را تفکیک می کند و به علت در گالوانیزاسیون و سیاه قلم آلومینیوم استفاده می شود.

کاربردهای  غذایی سوربیتول :

در صنایع غذایی ،  sorbitol یک شیرین کننده مهم جهت ساختن محصولات کم شیرینی برای دیابتی ها می باشد .

موارد استفاده عمده آن در محصولات صنعت شیرینی سازی با شیرینی کم ، به خصوص درنباتها و صمغها ، آدامسها و شکلاتها می باشد.

 • نبات های سخت یا قندهای سخت :

نباتهای سخت توسط جوشاندن شربتهی  sorbitol تا رسیدن به ماده خشک بالا (۹۸ تا ۹۹ درصد) تولید می شوند.

تحت شرایط کنترل سرما ، توده پخته شده نبات با ۱% پودر سوربیتول خنک شده و در بسته های پلاستیکی بسته بندی می شوند . بعد از قالب گیری کردن ، شیرینیها بایستی در مواد ضد رطوبت پوشش داده شوند.

 • آدامس های کم شیرینی :

برای آدامسهای کم شیرینی ،  سور بیتول به شکل جامد و مایع استفاده می شود .  سو ربیتول پودر شده جانشین ساکارز شده در حالیکه شربت سور بیتول جایگزین شربت گلوکز می شود . در قسمت شکل پذیر کردن با اضافه کردن مقدار کمی گلیسرول ، خواص شکل پذیری بهبود می یابد و اضافه کردن مانیتول مانع چسبندگی می شود.

 • کیک و کلوچه و نان :

به دلیل خاصیت هیگروسکوپیک به همراه گلیسرین و پروپیلن گلیکول سبب حفظ رطوبت محصول شده و رتروگرداسیون (بیاتی) را به تعویق می اندازد.

 • شکلاتهای رژیمی بدون قند :

شکل پودری سور بیتول می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 • آب نبات و تافی و پاستیل :

sorbitol یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت بطور گسترده ای توزیع شده است. غنی ترین منبع sorbitol دانه های سماق کوهی است .

sorbitol در شکل تجاری به فرم کریستال و شربت می باشد که فرم کریستالی آن برای ساختن شکلات ها استفاده می شود.

سور بیتول یک ماده ضد پوسیدگی یا ضد کرم خوردگی می باشد.

 • خصوصیات ظاهری سوربیتول :

زلال ، کمرنگ  مایع شربتی دارای مزه شیرین بوده و بو و طعم خاصی ندارد ، وزن مخصوص آن کمتر از ۲۸۵/۱ می باشد در دمای C 20ْ ضریب شکست آن مساوی ۴۵۵/۱ تا ۴۶۵/۱ است. قندهای الکلی در محلولهای اسیدی یا قلیایی ، بسیار پایدار می باشند.

 هر گرم سو ربیتول 2/6 کیلوکالری بر گرم انرژی تولید می کند درحالی که کربوهیدراتها به طور متوسط 4 کیلوکالری بر گرم انرژی تولید می کنند. این ترکیب اغلب در غذاهای رژیمی( مانند نوشابه های رژیمی و بستنی)٬ شربت سرفه و آدامس های بدون شکر استفاده می شود.

 • سوربیتول و نگهداری رطوبت :

سور بیتول یک پلی ال است که در بسیاری از محصولات غذایی یافت می شود. این ترکیب علاوه بر شیرین کننده بودن٬ یک نگهدارنده رطوبت و عامل بهبود دهنده بافت(texturizing agent) است. سور بیتول دارای یک طعم خنک و ملایم بوده و شیرینی آن 60 در صد شیرینی ساکاروزاست . سور بیتول در محصولات دارویی و آرایشی نیز استفاده می شود. انجمن غذا وداروی امریکا این ماده را کاملا بی خطر (GRAS: generally recognized as safe) دانسته واستفاده از آن توسط اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان مانند استرالیا٬ کانادا وژاپن تایید شده است.

این ماده دربسیاری از محصولات به عنوان هیومکتانت برای جلوگیری از از دست دادن رطوبت استفاده می شود.پایدار کنندگی رطوبت و تاثیرات بافتی sorbitol ٬ در تولید محصولاتی مانند فرآورده های قنادی و شکلات که محصول بعد از مدتی خشک و سفت می شود مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از سو ربیتول در این فرآورده ها موجب می شود که محصول در مدت زمان نگهداری تازگی اولیه خود را حفظ کنند.

 • پایداری شیمیایی سوربیتول :

سور بیتول بسیار پایدار و از نظر شیمیایی غیر فعال است. این ترکیب دارای مقاومت دمایی بالایی بوده و در واکنش مایلارد(واکنش میان گروهای امین آزاد پروتئین و گروه هیدروکسیل گلوکزیدی قند های احیا کننده یا ترکیبات کربنیلی مثل آلدئید ها و کتونها که منجر به کاهش ارزش تغذیه ای پروتئین می شود، همچنین دراین میان لیزین به سهولت تحت این واکنش قرار می گیرد و نابود می شود.) شرکت نمی کند. این ویژگی برای تولید محصولاتی که در آن یک رنگ تازه بدون ظاهر قهوه ای مورد نیاز است یک مزیت به حساب می آید. همچنین سور بیتول با سایر مواد اولیه غذا مانند شکر٬ پروتئین و روغن های گیاهی به راحت مخلوط می شود. این ماده در تولید دربسیاری از محصولات غذایی مانند آدامس٬ شکلات٬ دسرهای فریز شده٬ بیسکویت٬ کیک و محصولات بهداشتی دهان و دندان مانند خمیر دندان و دهان شویه کاربرد دارد.

 • شیرین کنندگی سوربیتول :

سور بیتول بر خلاف ساخارین  وسیکلاماتها ماده با ارزشی در ساخت شکلاتهای دیابتی و شیرینهای دیابتی می باشد. مقدار شیرینی این ماده به حجم استفاده شده از آن بستگی دارد. واز این حیث، این ماده تقریباً مشابه گلوکز است. سوربیتول در شکل تجارتی به فرم کریستال و شربت بوده و فرم کریستالی آن برای ساخت شکلات استفاده می  شود.

سور بیتول یک الکل جاذب الرطوبه است و درجه شیرینی آن تقریباً نصف درجه شیرینی ساکارز می باشد این ماده به عنوان یک شیرین کننده یرای غذاهای افراد دیابتی و غذاهای کنسروشده و همچنین به عنوان یک نرم کننده و ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند. در کنسرو شده و همچنین به عوان یک نرم کننده و ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند در کنسروها استفاده می شود به طوریکه این ماده به شکل شربتی با غلظت ۷۰%  به مقدار ۵ تا ۱۵ درصد اضافه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

سوربیتول خرید – فروش سوربیتول – قیمت سوربیتول – سوربیتول پودری – سوربیتول مایع

 کارگیل – روکت – چین – آدامس – آدامس رژیمی – رژیمی – بدون قند – آدامس بدون قند 

کم شیرین -گلیسیرین – مانیتول – شکلات – شکلات رژیمی 

شکلات بدون قند – کیک – کیک و کلوچه – نان – نانوایی 

پروپیلن گلایکول – حفظ رطوبت – تعویق بیاتی – ضد بیاتی – آبنبات – آب نبات

تافی – پاستیل – شیرین کننده – نگهدارنده ی رطوبت – بهبود دهنده

بافت ساز – عامل کلوخگی – قند – قند الکلی – ساکارز – ملین – سماق –

دانه های سماق – آلو سیاه – سیب – گلابی – هلو 

نرم کننده – فساد ناپذیر – کاهش PH – دندان – دهان و دندان – خمیر دندان –

روغن مو – روغن -شکلات – شکلات تخته ایی – دیابت – مخصوص دیابتی ها 

خمیر دندان – شیرین – شیرینی – طعم شیرین – پایداری امولسیون ها – پایداری سوسپانسیون 

تنباکو – کاغذ – نبات –  نوشیدنی رژیمی – دهان شویه – دسر فریز شده – دسر – بیسکوئیت –