سیترات سدیم 

Trisodium citrate

نام شیمیایی : سیترات سدیم.

اسامی مترادف با سیترات سدیم : تری سدیم سیترات ، Trisodium citrate ، citrosodine ، citric acid trisodium salt ، sodium citrate ، نمک سدیم اسید سیتریک ، سدیم سیترات دی هیدرات ، اسید دی هیدرات ، هیدروکسی پروپان.

گرید محصول : 1. سیترات سدیم صنعتی 2. سیترات سدیم خوراکی.

فرمول شیمیایی : Na3C6H5O7.

خلوص : سیترات سدیم 99%.

شکل ظاهری : سیترات سدیم به صورت کریستال های ریز سفید رنگ می باشد.

حلالیت در آب : به راحتی در آب قابل حل می باشد.

سیترات سدیم :

یک نوع مکمل مفید است که در بیشتر مواد غذایی از آن استفاده میگردد سدیم سیترات یک ماده غذایی افزودنی است که معمولاً بعنوان طعم دهنده و یا نگهدارنده در مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از سیترات سدیم بعنوان یک طعم دهنده در نوشابه‏ های غیر الکلی و انواع آبمیوه‏ ها و همچنین نوشابه ‏های انرژی‏ زا متداول است. تری سدیم سیترات برای کنترل اسیدیته در برخی مواد غذایی نیز کاربرد دارد

سیترات سدیم خوراکی بعنوان بافر در تولید نوشابه‌های گازدار (کربناته) ، بعنوان ناظم اسیدیته در مرباها ، بعنوان پف‌کننده در خامه و بعنوان امولسیون کننده در پنیرهای فرآیند شده استفاده می‌شود. همچنین برای ممانعت از ترکیب مواد جامد شیرهای تغلیظ شده در حین ذخیره‌سازی در انبار از سیترات سدیم استفاده میشود.تری سدیم سیترات با ترکیبات آهن و کلسیم واکنش کرده و با جذب فلزات کلسیم و آهن باعث تشکیل ترکیبات پیچیده می‌شود. مقدار مجاز مصرف سیترات سدیم ۰/۱ تا ۰/۲۵ درصد میباشد

به  طور طبیعی در انواع توت و مرکبات وجود دارد. نمک سدیم اسیدسیتریک محسوب می‌شود. این نمک بافری است که فلزات را جذب می‌کند ودر دو نوع بی­آب و آبدار یافت می­شود.

تری سدیم سیترات به شکل پودر و یا بلورهای گرانوله وسفیدرنگ است.این ماده به عنوان نمک، طعم و مزه­ای ترش دارد و میتوان گفت باز ضعیفی است و برای ایجاد یک بافر بیولوژیکی ‏پایدار لازم است با اسید سیتریک مورد استفاده قرار گیرد.

سدیم سیترات درآب  ‏قابل حل بوده اما در اتانول غیر قابل حل می­باشد. سیترات سدیم غیرسمی بوده و خنثی است و ‏واکنش پذیری کمی دارد. سدیم سیترات در دمای محیط از نظر شیمیایی پایدار است. این ‏ترکیب بسیار زیست تخریب­ پذیر است و می­تواند به طور منظم با پسماندها دفع شود.

سیترات سدیم کاربرد های مختلفی دارد :

 • در پزشکی به عنوان عامل ضد انعقاد خون به کار می رود و از خصلت اسیدی خون می کاهد.
 • مانع دلمه شدن شیر در معده کودکان می شود.
 • در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی به عنوان افزودنی در غذاها برای طعم دار کردن یا به عنوان نگهدارنده.
 • در داروسازی به عنوان عامل ضد لخته شدن خون ، داروهای خلط و دیورتیک ها در صنعت مواد شوینده.
 • برای کنترل اسیدیته.
 • ماده اولیه در تولید پنیر پیتزا. ( عامل کشسانی در پنیر پیتزا).
 • به عنوان تنظیم کننده PH .
 • به عنوان طعم دهنده در نوشابه های غیر الکلی و انواع آبمیوه ها و نوشابه های انرژی زا.
 • به عنوان کنترل کننده اسیدیته مرباها.
 • عامل پف کننده در خامه.
 • عامل امولسیون کننده در پنیرهای فرآیند شده.
 • جهت تولید ترکیبات پیچیده در واکنش با ترکیبات آهن و کلسیم.
 • به عنوان موادتولید محلول جهت شستشو.
 • برای جداسازی پلاسما از خون.

سایر کاربردهای سیترات سدیم :

 از این نمک به عنوان بافر در تولید نوشابه‌های گازدار (کربناته) و طعم دهنده در آبمیوه ها و همچنین برای کنترل اسیدیته در برخی مواد غذایی نظیر مرباها و به عنوان عامل حجم دهنده در خامه و امولسیون کننده در تولید پنیرهای فرآوری شده، استفاده می‌شود.

از دیگر کاربرد های سیترات سدیم میتوان به ممانعت از ته نشین شدن و رسوب مواد جامد شیرهای غلیظ شده در حین فرآیند ذخیره سازی در انبار اشاره کرد. این نمک با ترکیبات آهن و کلسیم واکنش داده و با جذب فلزات کلسیم و آهن باعث تشکیل ترکیبات پیچیده می‌شود.مقدار مجاز مصرف سیترات سدیم 25/0 تا 1/0 درصد است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

تری سدیم سیترات – سیترات سدیم – سدیم سیترات – مکمل – افزودنی – طعم دهنده – نگهدارنده – نوشابه – آبمیوه – نوشابه ی انرژی زا – کنترل اسیدیته 

بافر – مربا – خامه – امولسیون کننده – پنیر – پنیر پروسس – توت – مرکبات –