پودر کاکائو

COCOA POWDER

پودر کاکائو (انگلیسی: Cocoa solids) پس از اینکه کره کاکائو از دانه‌های کاکائو به دست آمد مواد جامد بسیاری هم به همراه آن وجود دارد که مخلوطی از بسیاری از مواد باقیمانده است، هنگامی که به عنوان یک فراوردهٔ نهایی به فروش می‌رسد به عنوان پودرکاکائو و گاهی هم کاکائو نامیده می‌شود، این پودر در مقابل جزء چرب شکلات قرار می‌گیرد که همان کره کاکائو است، کره کاکائو تشکیل شده از ۵۰٪ تا ۷۵٪ از دانه‌های کاکائو است و از مشخصات بارز آن ذوب شدن کاکائو در دماهای متفاوت است که میزان درصد کره کاکائو را نشان می‌دهد

نوشابه یا لیکور کاکائو ‏هم یک فرایند تخمیری از دانه‌های کاکائوی بو داده است که با کره کاکائو جامد و مواد فله‌ای دیگر به نسبت معمول طبیعی تلفیق می‌گردد، شکلات اما کرهٔ کاکائو بیشتر و خالص‌تری برای تولید نیاز دارد و در نتیجه بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای این مورد همان پودر کاکائو است هر چند این عمل در تضاد با اولین استفاده‌های کاکائو در اروپا است

قبل از اینکه شکلات‌های شیری و همچنین شکلات‌های تیره محبوبیت پیدا کنند، پودرکاکائو به عنوان یک محصول اولیه بود، و کره کاکائو کمی بیش از یک محصول زائد به نظر می‌رسید، مواد جامد کاکائو که تشکیل‌دهندهٔ اولیه پودر کاکائو هستند، یکی از غنی‌ترین آنتی‌اکسیدان فلاوانول می‌باشد، این مورد عنصری کلیدی در شکلات، شربت شکلات ‏و انواع فراورده‌های قندی بر پایهٔ کاکائو می‌باشد.

کاربرد پودر کاکائو :

از دانه‌های جمع‌آوری شده درخت کاکائو، پودرکاکائو تهیه می‌شود که به عنوان ماده دارویی و غذایی، نوشیدنی، شکلات، و…، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 کره کاکائو نیز در شیرینی‌پزی، پردازش توتون، صابون و فرآورده‌های آرایشی استفاده می‌شود و گران‌ترین چربی جهان است.

کاکائو به عنوان دارویی انرژی‌بخش، شادی‌آفرین و تقویت‌کننده قلب شناخته می‌شود.

کاکائوی خالص و تصفیه نشده اثر آنتی‌اکسیدانی قوی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان دارد، اما طی فرآیند شکلات‌سازی، مقدار زیادی از مواد آنتی‌اکسیدانی کاکائو از بین می‌رود. بنابراین می‌توان گفت شکلات تهیه شده از کاکائو به دلیل انجام فرآیند در کارخانه خواص مفید دانه کاکائوی خالص را ندارد.

 

کره کاکائو

دانه کاکائو دارای ۵۰ درصد چربی است. از کاکائو در صنعت لوازم آرایش و زیبایی و همچنین عطرسازی استفاده می‌شود.

 

کاکائو

کاکائو ماده اولیه برای ساخت محصولاتی مثل پودر کاکائو و شکلاته و از منابع غنی آنتی اکسیدان به شمار میاد.

“درخت كاكائو درختى هميشه سبز وبومى مكزيك و آمريكاى مركزى است . قسمت مورداستفاده آن دانه هايش مى باشد كه پس از جدا كردن ميوه، خشك وسپس فرآورى مى گردد.

دانه كاكائو از ديرباز مورد استفاده و توجه بوده به طورى كه در قديم براى بيش از300 سال مانند طلا و به صورت پول در دادوستد مورد استفاده قرار مى گرفت. در قرن ششم پس از ميلاد مردم از دانه هاى درخت كاكائو استفاده خوراكى مى كردند و نوشيدنى حاصل ازآن را آب تلخ مى ناميدند. در سال600 بعد از ميلاد تمدن مايا به آمريكاى جنوبى گسترش يافت و آنها در قلمروهاى جديد خود شروع به كاشت درخت كاكائو كردند و كاكائو را غذاى خدايان ناميد.

پس از ورود شكلات به كشور اسپانيا و ازدواج شاهزاده ماريا ترزا و شاهزاده فرانسفو، شاهزاده خانم جوان يك تكه كاكائو را در صندوقچه اى زيبا به همسرش هديه كردو از همين زمان بود كه علاقه و توجه مردم فرانسه به شكلات زياد شد.آنان معتقد بودند نوشيدن كاكائو به انسان دانايى و قدرت عطا مى كنند.

سرخ پوستان ساكن مكزيك و سرخ پوستان مايا به منظور ارج نهادن به مقام شامخ جنگجويان و نجيب زادگان كاكائو را در جام هايى كه از طلابود به آنان مى نوشاندند.”

پودرکاکائو (cocoa powder):

که گاهی به اختصار بهش کاکائو (cacao or cocoa) هم گفته میشه تحت یکسری فرآیندهای مکانیکی از میوه درخت کاکائو درست میشه؛ به این صورت که دانه های کاکائو رو بو میدن که باعث میشه پوسته میوه ازش جدا بشه و بعد از اینکه پوسته های اضافی رو ازش غربال کردن دانه های (یا بهتره بگیم نیم دانه های) کاکائو رو آسیاب می کنن که به صورت خمیر درمیاد. به این خمیر، خمیر کاکائو و یا لیکور کاکائو گفته میشه. خمیر کاکائو رو تحت فشار قرار میدن که اینکار باعث جدا شدن کره کاکائو از خمیر کاکائو میشه و بعد از اینکه سه چهارم از کره کاکائو رو ازش جدا کردن ماده جامدی باقی میمونه که تبدیلش میکنن به پودر و همین پودر میشه پودرکاکائو.

پودرکاکائو با توجه به کشور سازنده و یا مارک های مختلفی که تو دنیا هست انواع و اقسام داره ولی ما فقط دو نوع پودرکاکائو تلخ داریم و بقیه محصولاتی که وجود دارن یه محصول زیرمجموعه از یکی از این دو نوع پودر کاکائو هستن: 1. پودرکاکائو طبیعی (Natural Cocoa Powder) و 2. پودرکاکائو تیره  (Dutch-Processed Cocoa Powder)

پودرکاکائو طبیعی

(آلکالایزنشده) رنگ قهوه ای روشن و عطر و بوی ملایم و مطبوعی داره و روش درست کردنش در بالا توضیح داده شد. این نوع کاکائو همونیه که معمولا ما ازش استفاده می کنیم و البته با توجه به برندی که دارید ازش استفاده می کنید ممکنه درجه تیرگی و روشنی این نوع پودرهای کاکائو متفاوت باشه (و همچنین میزان کیفیتشون) و بهتره همیشه از برندهایی استفاده کنید که به نظرتون طعم بهتری دارن. این نوع پودرکاکائو مزه تلخ قوی داره که باعث میشه تو پخت کیک و شیرینی  (مخصوصا تو کیک های شکلاتی که علاوه بر کاکائو شکلات هم دارن) یه طعم قوی از شکلات داشته باشیم. این نوع پودرکاکائو برای درست کردن براونی ،کوکی ها و کیک های شکلاتی بهترین انتخابه.

ولی نکته ای که تو تمام این نوع از برندهای مختلف پودر کاکائو مشترکه اینه که اولا تلخ هستن و عطر و طعم شکلاتی قوی و فوق العاده ای دارن و دوم اینکه با توجه به خاصیت اسیدی این نوع پودر کاکائو میتونید داخل رسپی هایی که بیکینگ سودا (قلیایی) دارن، از این نوع کاکائو (اسیدی) استفاده کنید. خاصیت اسیدی این کاکائو باعث فعال شدن بیکینگ سودا میشه.

 پودرکاکائو پروسس شده

پودرکاکائو پروسس شده (یا باصطلاح تیره)، هم از لحاظ طعم و هم از نظر خاصیت با پودر کاکائو طبیعی متفاوته.

پودرکاکائو تیره در اثر انجام فرآیند آلکالیزاسیون (قلیایی شدن) و بسته به درجه قلیائیت تیره میشه و خاصیت اسیدی خودش رو از دست میده و خنثی میشه و چون خنثی است نمی تونه بیکینگ سودا رو فعال کنه.

درباره طعم این پودر هم باید گفت که نسبت به پودرکاکائو طبیعی عطر و طعم شکلاتی این نوع پودرهای کاکائو ضعیف تره و تقریبا یه طعم تلخ و شیرین داره. دلیلش اینه که وقتی از پودرکاکائو طبیعی استفاده می کنیم شکر (و یا مواد اولیه دیگه) نمی تونن به خاصیت اسیدی پودرکاکائو غلبه کنن و مزه اش رو تغییر بدن ولی به دلیل خنثی بودن پودرکاکائو تیره، طعم این نوع کاکائو به راحتی تحت تاثیر مواد اولیه دیگه قرار میگیره. این نوع پودرکاکائو بیشتر تو کیک ها و پیستری های اروپایی کاربرد داره، تا بتونن از طعم ملایمش استفاده کنن.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

انواع پودر کاکائو فروش پودر کاکائو s9 ترکیه فروش پودر کاکائو مالزی فروشنده پودر کاکائو فروشندگان پودر کاکائو

قیمت پودر کاکائو در ایران  واردات پودر کاکائو مالزی واردکنندگان پودر کاکائو  پودر کاکائو آلتین مارکا

پودر کاکائو اسپانیا پودر کاکائو ترکیه  پودر کاکائو دلفی پودر کاکائو قلیایی پودر کاکائو مالزی  پودر کاکائو هرشیز

پودر کاکائو هلندی پودر کاکائو کارگیل فروش عمده پودر کاکائو فروش پودر کاکائو آلتین مارکا فروش پودر کاکائو ترکیه

فروش پودر کاکائو مالزی فروش پودر کاکائو هلندی ایندکرزا آلتین مارکا کارگیل گرکنز ایندکرسا  بنسدورپ

چربی ۱۰-۱۲ چربی ۲۲-۲۴ بنسدروپ پودر کاکائو آلکالایز alkalized alkalize GT50 GT150 DB82 جی تی 50

Barry Callebaut   bensdorp   INDCRESA   CARGILL  GERKENS   HOLLAND   ALTINMARKA

S9 S8 اس9  اس8 Moner مونر اسپانیا PAD M40 M50