کربوکسی متیل سلولز ( سی ام سی )

   Carboxy Methyl Celulose – CMC

کربوکسی متیل سلولز  که به اختصار سی ام سی (CMC) نیز نامیده میشود يك پليمر آنيوني محلول در آب است كه از سلولز  ساخته می شود. به طور کلی می‌توان گفت که سی ام سی داراي خواص و ويژگي­‌هاي زير مي­‌باشد.

  1. به عنوان غليظ كننده، چسب، پايدار كننده، امولسیون‌کننده، كنترل كننده ميزان گرانروي و همچنین كنترل كننده جريان يافتگي محلول­هاي شيميايي مورد استفاده قرار مي‌گیرد.
  2. CMC مي‌­تواند به شكل فيلم دربیاید و در برابر مواد نفتي، واكس‌­ها، گريس‌­ها و ساير حلال‌­هاي آلي مقاوم است.
  3. به سهولت در آب حل مي‌­شود.
  4. براي استفاده در سيستم­‌هاي بيولوژيكي و صنایع خوراكي، دارويي و آرايشي بي خطر است.

اين خواص و ويژگي‌­ها سبب شده است كه سی ام سی به عنوان يك گزينه مناسب جهت استفاده در صنايع غذايي، دارويي، آرايشي، كاغذي، كاشي و سراميك، چسب، رزين و الکترود‌سازی مطرح گردد. با توجه به گستردگي كاربرد CMC در صنايع مختلف اين محصول در سه دسته كلي طبقه بندي مي­‌شود.

الف)  کربوکسی متیل سلولز (غذايي و دارويي)

گريد غذايي کربوکسي متيل سلولز که بعضا به آن صمغ سلولز نیزگفته مي‌­شود، يکي از مشتقات سلولز است. سلولزي که براي ساخت سی ام سی استفاده مي­‌شود عمدتا از پنبه و يا خمير چوب بدست می‌آید. سلولز در اثر واکنش با سديم هيدروکسايد و سديم مونوکلرو استات، کربوکسي متيل سلولز را ایجاد می‌نماید.

سی ام سی در صنعت غذایی به عنوان عامل چسبندگی، تغلیط‌کننده و پایدارکننده، مورد استفاده قرار می‌گيرد. براي استفاده در صنايع غذايي و دارويي لازم است که خلوص CMC سنتز شده به بيش از % 99.5 درصد برسد که اين امر نيازمند انجام فرآيندهاي تصفيه و خالص سازي بسيار دقيق است. صمغ سلولز در شرايط دمايی آب جوش، آب سرد و حتي دماهاي چندين درجه زير صفر (البته براي زمان مشخص و محدود) پایدار است. به همین دلیل CMC به عنوان يک افزودني سودمند در بسياري از  محصولات مواد غذايي با کيفيت مورد استفاده قرار می‌گيرد.

ب)   کربوکسی متیل سلولز (صنعتی)

مصارف صنعتی کربوکسی متیل سلولز بسیار متنوع است. در کابردهای صنعتی احتیاجی به درصد خلوص بسیار بالا نیست.  (ماکزیمم درصد خلوص در این گریدها به % 90 می­رسد) و از طرفی به طور عمده ویسکوزیته این گرید سی ام سی عمدتا کمتر از 1000 سانتی پوآز است. در میان صنایع مختلفی که وجود دارند، صنایع نساجی ، رنگ ورزین، کاشی و سرامیک، مقوا و کاغذ سازی، مواد شوینده، معدن و حفاری چاه­‌های نفت بیشترین حجم مصرف سی ام سی صنعتی را دارند.

ج)  کربوکسی متیل سلولز (بهداشتی)

در کاربردهای بهداشتی نیز لازم است که درصد خلوص کربوکسی متیل سلولز تولید شده بسیار بالا باشد. این گرید از ماده سی ام سی در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی برای اهداف متنوعی  به کار گرفته می‌شود. در این صنایع این ماده به عنوان تعلیق‌ساز ذرات، ابقا کننده رنگ، محافظ پوست، عامل پراکنش یکنواخت، زداینده چرک و لکه، غلظت‌بخش و تثبیت کننده، روان‌ساز و یکدست‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده همچنین در تولید خمیردندان (برای مزه، طعم و جلا دهندگی)، کرم‌های دست، شامپوها، خمیر ریش‌تراش مایع و قرص‌های دارویی ( به دلیل آب دوستی و عمل متورم کردن) کاربرد وسیعی دارد.

تفاوت CMC های مورد استفاده در سه دسته ذکر شده در بالا، عمدتا براساس ميزان درجه جانشيني كربوكسي متيل، ويسكوزيته، اندازه ذرات و چند پارامتر ديگر است.

CMC و همچنین کاربردهای آن به دلیل جهات اقتصادی آن در سالهای اخیر مورد توجه خاص قرار گرفته است و پیشرفت‌های عمده‌ای در تکنولوژی و کیفیت و کاربری این محصول صورت گرفته است. این پیشرفت‌ها امکاناتی را فراهم آورده است تا بتوان از کربوکسی متیل سلولز در کاربردهای بسیارمتوعی استفاده نمود.

اگر بخواهیم به طور خلاصه به کاربردهای این ماده در صنایع مختلف اشاره نمائیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره نمائیم:

1 –  کربوکسی متیل سلولز در مصارف خوراکی :

این گرید می‌تواند به عنوان غلظت‌دهنده، امولسیون‌کننده، نگهدارنده و جذب‌کننده آب، تثبیت‌کننده وعامل حفظ شکل و ظاهر(رئولوژی) عمل نماید.

به دلیل  داشتن چنین ویژگی‌هایی، C.M.C می‌تواند به جای ژلاتین و مواد دیگر استفاده شود .

این ماده نه تنها از لحاظ اقتصادی به صرفه است بلکه، باعث حفظ طعم واقعی و تازگی غذا می‌شود و در نهایت مدت زمان قابل مصرف بودن ماده غذایی را بالا می‌برد.

کربوکسی متیل سلولز هم اکنون یکی از ضروری‌ترین افزودنی‌های خوراکی محسوب می‌شود که به طور گسترده‌ای در بستنی با کیفیت بالا (جهت مقاومت در برابر ذوب شدن)، انواع شیرینی، بیسکویت، کیک، کلوچه، آب‌نبات، آبمیوه‌ها، نوشیدنی‌های مایع، محصولات لبنی و گوشتی، غذاهای منجمد، ماکارونی‌های فوری، کنسروها و کمپوتهای میوه استفاده می‌گردد.

یکی از کاربردهای مهم  CMC پایداری و محافظت از پروتئین‌ها به وی‍ژه پروتئین سبوس است.

علاوه بر این­ها، با توجه به اینکه CMC یک پلی ساکارید با کالری کم است، برای استفاده در مواد غذایی رژیمی و کم کالری مانند نان­‌های رژیمی، نوشیدنی­‌های رژیمی و سس‌­های رژیمی قابل کاربرد است.

2 – کربوکسی متیل سلولز در مواد دارویی، آرایشی و شیمیایی :

خواص و ویژگی­‌هایی چون تعلیق‌سازی ذرات، ابقای رنگ، محافظت از پوست، پراکندگی یکدست، زدایندگیی چرک و لکه، غلظت‌بخشی، تثبیت کنندگی، روان‌سازی و یکدست‌کنندگی سبب شده‌اند که از سی ام سی در مصارف آرایشی و دارویی استفاده شود.

از این ماده به دلیل مزه، طعم، جلا دهنده‌گی و خواص پایدارکنندگی سوسپانسیون در تولید خمیردندان، به دلیل پایدارکنندگی امولسیون، ایجاد یک لایه یکدست و غلظت دهندگی، در کرم‌های دست و لوسیون­‌ها استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این ماده در این صنعت می‌توان به کاربرد آن در شامپوها به دلیل خاصیت پایدار کنندگی کف تولید شده و افزایش قابل توجه میزان آبدوستی ماده شوینده و همچنین کاربرد آن در قرص‌های دارویی به دلیل آب دوستی و عمل متورم کردن، اشاره نمود.

3 –  کربوکسی متیل سلولز در صنعت نساجی :

خواص و ویژگی‌­های کربوکسی متیل سلولز باعث شده که از این محصول در صنعت نساجی نیز استفاده شود:

از جمله این خواص ویژه می‌توان به:

-قابلیت هماهنگ کنندهگی تار و پود

-نگهداری و جذب آب

-غلظت دهندگی در خمیرهای چاپ بر روی منسوجات پارچه‌­ای

-ماده اولیه در فرایندهای مختلف تکمیل پارچه

-ایجاد چسبندگی مناسب برای الیاف

-ایجاد استحکام و مقاومت در برابر فرسودگی

اشاره نمود. شاید عام ترین و آشناترین کاربرد این ماده در صنایع نساجی، استفاده از آن به عنوان آهار برای سفت و استوار کردن بخش‌­هایی از پارچه مانند یقه کت و پیراهن‌­های مردانه باشد.

با استفاده از این ماده در ساختار پارچه‌هایی که با الیاف نخی و کتان هستند، می‌توان این البسه را از لحاظ وزنی سبک نمود و مانع از بین رفتن و فساد آنها شد. این ماده به عنوان ماده اولیه در خلال فرآیند چاپ (به طور خاص چاپ سیلک) مخصوصاً به روی پارچه‌های ابریشمی، به کار می‌رود.

4 – کربوکسی متیل سلولز در رنگ و رزین :

این ماده به عنوان عامل کنترل ویسکوزیته در رنگ‌های امولسیونی و لاتکسی، پایدار کننده سوسپانسیون و پایدار کننده ذرات کلوئیدی قابل استفاده است. حضور این ماده در رنگ موجب روان شدن ودر نتیجه بهبودحرکت قلم‌مو اثر می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای این ماده استفاده از آن در رنگ‌های محلول به عنوان ماده‌ای برای پر کردن منافذ موجود در سطوح منفذدار مانند سطح دیوار گچی است.

CMC در صنعت چاپ، به خصوص در چاپ به روش لیتوگرافی با توجه به ویژگی­‌های شیمیایی خود دارای دو اثر است. اولین اثر آن این است که با توجه به ایجاد یک فیلم یکنواخت بر روی سطوح مختلف به عنوان یک عامل محافظ آبدوست بر روی سطوح چاپ شده عمل می­‌کند و دومین اثر آن این است که با توجه به ماهیت آبدوست سی ام سی، در جوهرهای پایه آبی به عنوان قوام دهنده و غلیظ کننده می‌­تواند استفاده شود.

به طور کلی CMC عامل حجم‌دهنده خوبی برای مواد پرکننده در صنعت رنگ، نگهدارنده و جذب کننده آب، تشکیل دهنده لایه، تعلیق‌ساز ذرات، نگهدارنده رنگ، غلظت‌دهنده، تثبیت‌کننده و یکنواخت ‌کننده مناسبی است که به همین دلایل امروزه در صنعت رنگ و رزین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5 –کربوکسی متیل سلولز در صنعت شوینده‌ها و صابون‌ها :

از ویژگی‌های منحصر به فرد CMC :

دارای حداکثر قدرت حل کردن چرک و چربی است و افزایش مقدار کمی از آن به شوینده‌ها موجب معلق ماندن چرک جدا شده می‌گردد. CMC حدفاصل تار و پود پارچه را پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد چرک در لابه‌لای آن جا گیرد و به اصطلاح ازچرک مردگی جلوگیری می‌کند. از همه مهمتر آن است که سی ام سی می‌تواند امولسیون صابون و یا محلول را غلظت دهد، ساختار آن را تثبیت ‌بخشد و باعث تعلیق‌سازی ذرات و خاک شود و در کنار آن به پوست آسیبی نرساند.

6 – کربوکسی متیل سلولز در صنعت کاغذ‌سازی و مقوا :

این ماده در پروسه کاغذسازی در سه بخش استفاده می‌­شود:

بخش اول استفاده مستقیم این ماده در فرمولاسیون کاغذ است که سبب افزایش مقاومت در برابر ساییدگی، قدرت کشش، سختی کاغذ، یکنواختی سطح و ویژگی ضد شکنندگی می‌شود.

بخش دوم استفاده از این ماده برای سطح کاغذ است.

در این حالت این ماده باعث تشکیل لایه چسبنده، افزایش استحکام سطح در مقابل سایش، بهبود خواص فیزیکی سطح، جلای سطح، مقاومت کاغذ در برابر مواد آلی و نیز بهبود انعطاف سطحی در برابر تاشدگی می‌­شود. سی ام سی در ساخت مقوای چین‌دار به عنوان عامل کنترل کننده ویسکوزیته، تثبیت کننده برای خمیرهای نشاسته‌ای و یا به عنوان چسب نیز استفاده می‌شود.

بخش سوم نیز شامل استفاده از این ماده در پوشش­‌هایی می‌­شود که، برای بهبود خواص کاغذ از آنها استفاده می‌­شود.

7 –کربوکسی متیل سلولز در صنعت کاشی و سرامیک :

این ماده در صنایع کاشی‌ و سرامیک  به عنوان:

-تثبیت‌کننده جلا

-نگهدارنده و جذب کننده‌‍‌ی آب

-تشکیل دهنده‌ی لایه

-غلظت دهنده و بهبوددهنده‌ی استحکام قطعه قالب شده

استفاده می‌شود.

این ماده در شکل گیری و چسبندگی بین لعاب و چینی، ملات نسوز و همچنین زیبایی و درخشندگی محصول نهایی تاثیر گذار است.

از سی ام سی به عنوان غلظت‌دهنده در قالب‌های کوزه‌گری استفاده می‌­شود.

استفاده از این ماده باعث می‌شود که محصولات بدون هیچگونه ترک و حباب باشند و در نتیجه به شکل زیباتری تولید شوند. استفاده از این ماده همچنین قدرت چسبندگی را نیز افزایش می­دهد و باعث شکل‌پذیری آسان و افزایش استحکام محصول تا 2 یا 3 برابر می‌شود.

افزودن این ماده قدرت پخش‌شوندگی لعاب را نیز بهبود می‌بخشد.

8 –  کربوکسی متیل سلولز در حفاری چاه‌های نفت :

این ماده به عنوان عامل مهمی در بهبود کیفیت گل حفاری عمل می‌کند.

گرید حفاری نفت سی ام سی در سیال خرد کننده بافت­های زمین شناسی، سیال حفاری و سیمان حفر چاه، به عنوان عامل کنترل کننده میزان هدر رفت سیال حفاری و چسباننده مواد مختلف موجود در گل حفاری استفاده می­‌شود. در حقیقت حضور سی ام سی در فرمولاسیون گل حفاری سبب محافظت از شفت اصلی حفاری و جلوگیری از اتلاف خود گل شده و در نتیجه میزان بهره‌­وری حفاری را افزایش می‌دهد.

نوع با ویسکوزیته بالای آن برای ایجاد غلظت و نوع با ویسکوزیته پایین به عنوان عاملی در کاهش ضایعات فیلتراسیون محلول حاصل از حفاری نفت، کاربرد دارد. در کل این ماده کاربردهایی نظیر:

-روان کنندگی

-کنترل اتلاف مایع

-جذب و نگهداری آب در مخلوط گل حفاری

-درزگیری دیواره چاه

-و نوعی چسب برای تثبیت خاک دیواره چاه در صنعت نفت (به خصوص استخراج و حفاری)

را دارا می‌باشد.

دو ویژگی خاصی که سبب استفاده بیشتر از کربوکسی متیل سلولز در صنعت نفت شده است، یکی مقاومت و حفظ کارایی در حضور نمک­‌های معدنی و دوم حفظ خواص در اثر تغییرات دمایی (مقاومت حرارتی) است.

لازم به ذکر است که اگرچه به دلیل حساسیت و ارزش بالای ماده استحصال شده (نفت) استفاده از این ماده در صنعت نفت متداول شده است، اما به طور کلی در هرنوع حفاری می،­توان جهت بهبود عملکرد از این ماده استفاده نمود. به طور مثال با توجه به خاصیت این ماده در تثبیت خاک دیواره چاه، با استفاده از این ماده در حفاری چاه­‌های عمیق، مشکلات بعدی کمتر خواهد شد.

9 – کربوکسی متیل سلولز در تخته‌های چند لایه :

این ماده به جهت دارا بودن خواصی چون:

-تعلیق‌سازی ذرات

-افزایش استحکام سازه

-غلظت‌دهندگی

-تثبیت‌کنندگی

-مقاومت در برابر گرما

-روان‌سازی و یکنواختی توزیع ذرات در سامانه

در صنایع چوب و به خصوص چوب فشرده و تخته‌­های چند لایه کاربرد دارد.

به جهت اینکه این ماده خواص چسبندگی و یکنواختی توزیع ذرات  را در سیستم‌­های کامپوزیتی و مخلوط بهبود می­‌بخشد، به همین دلیل در تولید تخته­‌های چند لایه نیز سبب تقویت چسبندگی ذرات در کنار هم شده و در نتیجه استحکام سازه را افزایش می‌دهد. با توجه به آنکه این ماده خاصیت تشکیل فیلم مناسب و یکنواخت را دارد، سبب یکپارچگی و یکنواختی خواص ایجاد شده در کل سازه می‌­شود.

10 – کربوکسی متیل سلولز در صنعت باتری :

سی ام سی به جهت دارا بودن خواصی چون:

-پایدارکنندگی

-متراکم کردن مواد

– عامل ضد تعلیق بودن

به عنوان چسب برای مواد موجود در آند در سیستم‌­های آبی (اعم از باتری‌­های خانگی و غیرخانگی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقدار مناسبی از این چسب منجر به افزایش ظرفیت تماس، افزایش عمر و کاهش مقاومت داخلی باتری میشود.

11 –کربوکسی متیل سلولز در الکترودهای جوشکاری :

سی ام سی به دلیل داشتن خواصی چون:

-تشکیل فیلم نازک

-استحکام‌بخشی

-غلظت‌دهندگی

-روان‌‌سازی و یکدست‌کنندگی

در ساخت الکترودهای جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد.

12 – کربوکسی متیل سلولز در صنایع چرم :

CMC به عنوان عامل پرپشت کننده، بهبود دهنده خواص فیزیکی و مکانیکی سطح، براق کننده و جلا دهنده سطح و محافظ بافت چرم‌های مصنوعی(با توجه به خاصیت تشکیل دهندگی لایه و استحکام بخشی)، در صنایع چرم مصنوعی به کار می‌رود.

13 – کربوکسی متیل سلولز در فرش و موکت :

کاربرد سی ام سی به جهت آهارزنی در صنعت فرش و موکت قدمت نسبتا زیادی دارد.

خواص خوب سی ام سی در ایجاد چسبندگی مناسب و ایجاد یک لایه محافظ بر روی تار و پود نخ های مورد استفاده در تولید فرش و موکت، این ماده را به عنوان یک آهار با کیفیت در صنعت نساجی مطرح کرده است.

14 – کربوکسی متیل سلولز در چسب :

سی ام سی به علت:

-خاصیت تشکیل فیلم

-کشش سطحی خوب 

-همچنین چسبندگی مناسب (به دلیل وجود زنجیره بلند سلولزی)

در فرمولاسیون چسب کاغذ دیواری (در تهیه چسب کاغذ دیواری، سی ام سی یکی از مواد اصلی ست و درصد قابل توجهی از فرمولاسیون را تشکیل می دهد)، چسب خمیرکاغذ، چسب کاغذ سنباده، چسب چرم و غیره به کار می‌رود.

15 – کربوکسی متیل سلولز در سموم و آفت‌کشها :

سی ام سی در صنعت تولید سموم و آفت‌کشها به عنوان عامل تعلیق‌ساز استفاده می‌شود.

16 –  کربوکسی متیل سلولز در استخراج معادن :

ماده سی ام سی در صنعت استخراج معادن در یکی از مراحل جداسازی و استخراج ماده معدنی کاربرد دارد.

CMC در مرحله حوضچه شناورسازی که در آن فلز اصلی را از ناخالصی­‌ها جدا می‌­کنند، استفاده می‌­شود.

در حقیقت نقش اصلی این ماده در این فرآیند، حضور به عنوان یک ماده با خلوص بالا جهت پایدار سازی سوسپانسیون موجود در حوضچه شناورسازی است. در حقیقت در صنعت استخراج از دسته‌ای از مواد به نام جذب کننده‌ها استفاده می شود، که به طور عمده این مواد از خانواده اترهای سلولزی و موادی مشابه مانند زانتان و گوارگام هستند.

17 – کربوکسی متیل سلولز در ساخت پتینه و بلکا :

با توجه به اینکه پتینه و بلکا ساختار سلولزی دارند، جهت بهبود چسبندگی این مواد به دیوار و یا هر سطحی که قرار است بر روی آن اعمال شوند، باید از مواد چسبنده ای که از لحاظ ساختاری شبیه ماده اصلی باشند استفاده شود. در نتیجه در این کاربرد سی ام سی به عنوان یک چسب قوی، بی خطر و دارای ساختار سلولزی گزینه بسیار مناسبی است که در فرمولاسیون ساخت پتینه به کار برده می شود. این ماده استحکام و یکدست بودن پتینه پس از اعمال بر روی سطح را افزایش می دهد.

18 – کربوکسی متیل سلولز در صنعت ساختمان :

امروزه با توجه به گسترش علم شیمی ساختمان و مشخص شدن تاثیر مستقیم استفاده از مصالح با کیفیت و افزودنی های بتن بر روی مقاومت سازه، استفاده از مواد افزودنی در صنعت ساختمان رو به گسترش است. ماده سی ام سی هم به سبب خاصیت غلظت دهندگی، قدرت جذب آب بالا و مقاومت شیمیایی مناسب در حضور یون­‌های آهکی مانند کلسیم موجود در سیمان، به طور قابل توجهی در تولید افزودنی‌های بتن مانند روان سازها، چسب های کاشی، ضدیخ ها و همچنین در تولید ملات های خشک آماده، مورد استفاده قرار می گیرد.

19 –کربوکسی متیل سلولز در ثتبیت خاک های روان و راهسازی :

چون  CMC یک ماده طبیعی و بی خطر بوده و دارای چسبندگی مناسب و خاصیت تشکیل فیلم  خیلی خوب است:

می تواند به خوبی به عنوان جایگزین مالچ نفتی جهت تثبیت خاک‌­های روان مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه براین در صنعت راهسازی جهت بهبود کیفیت زیرسازی در ساخت جاده­‌های آسفالته به خوبی می تواند ایفای نقش کند.

20 –  کربوکسی متیل سلولز در یخ های ژلاتینی :

سی ام سی به عنوان مانع رشد کریستال‌های یخ و عامل ایجاد حالت ژله‌ای در تولید یخ‌های ژلاتینی (که به عنوان محافظ پوست و خنک کننده مواد و داروهای حساس پزشکی استفاده می شود) کاربرد دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این محصول با ما تماس بگیرید :

تلفن: 44039042 – 44037067 (021)

فکس : 44962103 (021)

تلگرام: 09016840482

ایمیل: info@parsinexir.com

برچسب ها

انواع کربوکسی متیل سلولز خرید کربوکسی متیل سلولز فروش کربوکسی متیل سلولز خوراکی 

قیمت خرید کربوکسی  متیل سلولز  موارد استفاده کربوکسی متیل  سلولز  کربوکسی متیل سلولز cmc

کربوکسی متیل سلولز  خوراکی کربوکسی متیل  سلولز در صنایع غذایی کربوکسی متیل سلولز سانروز کربوکسی متیل سلولز سدیم

کربوکسی متیل سلولز سی ام  سی کربوکسی متیل سلولز  صنعتی

قیمت کربوکسی متیل سلولز و ثعلب سی ام سی CMC

کربوکسی متیل سلولز E466 ثعلب سعلب سانروز شاندونگ فودکم دالیان ثعلب سانروز ژاپنی ثعلب چینی ثعلب دانمارکی

ثعلب مشترک سي ام سي سی ام سی خوراکی سی ام  ی سانروز سی ام سی صنعتی

فروش سی ام سی خوراکی فروش چسب سی ام  سی پودر سی ام سی چسب  سی ام سی

کاربرد سی ام سی ثعلب ثعلب بستنی ثعلب به انگلیسی ثعلب دانمارکی ثعلب در بستنی

ثعلب در بستنی سازی ثعلب در شیر موز ثعلب شیمیایی ثعلب پودر